Nagy fordulat következett be az olasz kormányalakítási folyamatban
2018. április 24. 19:21, utolsó frissítés: 19:21
Ha az Öt Csillag Mozgalom (M5S) lezárja a párbeszédet a Ligával, a Demokrata Párt lehetségesnek tartja az M5S-szel közös kormánymunkát - jelentette ki a balközép Demokrata Párt (PD) ügyvivője kedden, az olasz kormányalakításról szóló tárgyalási folyamatban.
Maurizio Martina az után nyilatkozott, hogy tanácskozott Roberto Ficóval, a képviselőház elnökével, az M5S politikusával.
A PD ügyvezetője, aki Matteo Renzi főtitkár választások utáni lemondása óta vezeti a pártot, kijelentette: ha az M5S végleg lezárja a kormányalakítási egyeztetést a Ligával, akkor ez "új helyzetet" teremt.
A PD kész együttműködni, a párt vezetősége "elmélyíti a közös munka" lehetőségeit - mondta Maurizio Martina, megjegyezve, hogy ez a PD és az M5S programpontjainak egyeztetését jelenti. Hangsúlyozta, hogy a külpolitikában például a PD "több Európát akar", egy új európai korszak megteremtését Franciaországgal és Németországgal, az M5S követte szuverenista és nacionalista politika helyett.
A PD a március 4-i parlamenti választások után elutasította a koalíciót, és bejelentette, hogy ellenzékbe vonul. Az M5S-szel közös kormány lehetősége most megosztja a pártot: a PD egy része szerint ez váratlan segítséget nyújthat a választásokon a jobboldali pártszövetség és az M5S mögött harmadikként szereplő PD-nek. A felmérések szerint a két párt választói sem ellenzik a közös kormányt, hiszen a PD csalódott szavazóinak nagy része az M5S-re voksolt március elején.
A párt más része viszont úgy látja, a populista M5S-szel közös kormány "végső csapás" lenne a PD számára, amely ezzel a szétesést kockáztatja. A PD Matteo Renzi vezette szárnya határozottan ellenzi az M5S felé nyitást, miután az M5S az utóbbi öt évben szüntelenül támadta a PD-kormányt.
A választásokon több mint 32 százalékkal teljesített M5S és a valamivel 18 százalék feletti PD, valamint a kormánykoalícióhoz csatlakozni kész balközép Szabadok és Egyenlők (LeU) a 630 fős képviselőházban 347, a 315 fős szenátusban 145 mandátumot tudhatna magáénak.
Roberto Ficót az államfő hétfőn bízta meg, hogy mérje fel az M5S és a PD közti kormányalakítás lehetőségét. Korábban a szenátus elnöke mérte fel az M5S és a jobboldali pártszövetséget vezető Liga közti kormány lehetőségét, eredmény nélkül.
Matteo Salvini, a Liga vezetője kedden úgy reagált, hogy ha az M5S a PD-vel alakít kormányt, a jobboldal "bevonul" Rómába. Ezzel az egykori olasz fasiszta párt 1922-es római megmozdulására utalt, amellyel Benito Mussolini hatalomra jutott. Salvini a közösségi oldalán azt írta, a PD visszatérésével ismét nem az olasz választók, hanem Brüsszel akarata szerint alakul kormány Rómában, és visszatér az illegális bevándorlás Olaszországba.
Elemzők szerint nem kizárt, hogy az M5S a PD felé nyitással igyekszik nyomást gyakorolni a Ligára, hogy Matteo Salvini a jobboldali pártszövetség többi tagjával, főleg Silvio Berlusconival szakítva minél gyorsabban az M5S-szel alkosson kormányt. (mti)
VilágRSS
A mianmari külügyminiszter a hágai nemzetközi bíróságon védekezik a népírtás vádjával szemben

Ezekkel a feltételekkel támogatja Magyarország a klímaegyezményt

The Wall Street Journal: magára költi a Vatikán az elesettek megsegítésére felajánlott adományokat
European Green Deal: 2050-ig Európa a világ első klímasemleges kontinensévé válhat
Az Európai Bizottság 100 milliárd euró értékű beruházást kíván mozgósítani, hogy segítse az unió gazdaságainak környezetbarátabbá válását.
