Közzétette a Brexit-tárgyalások tervezett stratégiáját részletező "Fehér könyvet" a brit kormány
2017. február 02. 18:03, utolsó frissítés: 18:03
Közzétette a Brexit-tárgyalások tervezett stratégiáját részletező "Fehér könyvet" csütörtökön a brit kormány.
A 77 oldalas összefoglaló jórészt azoknak a célkitűzéseknek a részletes kifejtése, amelyeket Theresa May miniszterelnök ismertetett a múlt hónapban. A tanulmány egyik leglényegesebb eleme ennek megfelelően az, hogy az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnése után nem kívánja fenntartani tagságát az Európai Unió egységes belső piacán sem, de új stratégiai viszonyrendszer kiépítésére törekszik az unióval. E kapcsolatrendszer szerves része lenne a brit kormány szándéka szerint egy "nagyratörő és átfogó" szabadkereskedelmi megállapodás megkötése az unióval.
London álláspontja szerint a brit tagság megőrzése az egységes belső piacon azért nem lehetséges, mert ez sarkalatos EU-szabályok, köztük a szabad munkaerőmozgás további érvényesítésének kötelmével járna.
Theresa May a Brexit-tárgyalások tervezett stratégiájáról előzetes részleteket ismertető múlt havi beszédében ezt úgy fogalmazta meg, hogy ha az Egyesült Királyság tartaná magát az EU-piaci tagság fenntartásához szükséges feltételrendszerhez, az olyan lenne, "mintha ki sem lépett volna az Európai Unióból".
A csütörtökön közzétett "Fehér könyv" szerint azonban a brit kormány által elérni kívánt szabadkereskedelmi megállapodás "átemelne néhány elemet" az egységes piaci hozzáférés jelenlegi szabályrendszeréből "bizonyos területeken", mivel "nem lenne értelme a nulláról kezdeni" a szabadkereskedelmi kapcsolatok kiépítését, amikor az Egyesült Királyság és az EU-ban maradó országok "oly sok éven át" érvényesítették ugyanazokat a szabályokat.
A "Fehér könyvben" idézett adatok szerint az Egyesült Királyság 2015-ben 230 milliárd font értékben exportált árukat és szolgáltatásokat az EU-piacokra, az uniós társállamokból érkező import értéke 291 milliárd font volt.
Theresa May januári beszédében ugyanezekkel az adatokkal - és alig burkoltan kereskedelmi megtorló intézkedéseket kilátásba helyezve - igyekezett alátámasztani azt az érvelését, hogy az EU-nak nem érdeke London "megbüntetése". A brit kormányfő kijelentette: tudja, hogy az EU-ban vannak olyan hangok, amelyek "büntető jellegű megállapodást" szorgalmaznak, abból a célból, hogy más országoknak "elmenjen a kedve" a kilépéstől. (mti)
VilágRSS
Háborog az olasz szélsőjobb, amiért egy román férfi megvert és kirabolt egy idős embert
Lemondott az örmény miniszterelnök, miután tizenegy napig tüntettek a kinevezése ellen

2018 tétje Irakban: városok és életek romjaiból egy új országot építeni
A helybeliek azt mondják, Nyugat-Moszulban nincs olyan család, amelyik ne veszítette volna el legalább egy családtagját a háborúban.

Az ukrán elnök elvenné az ukrán állampolgárságot azoktól, akik részt vesznek más országok választásain
